به سایت شرکت مبتکران عصر نوین پاسارگاد (مانا) خوش آمدید

انواع باتری سرب اسید ( Sealed Lead Acid ) و تشریح مشخصات و مزایای باتری SLA

انواع ساختار باتری Sealed Lead Acid :

1-Absorbent Glass Mat (AGM)

2-Gel Lead Acid Battery

مشخصات و مزایای باتری AGM :

فناوری AGM در اوایل دهه 1980 به عنوان نوعی از انواع باتری سرب اسید طراحی و تولید گردید . کاربرد باتری AGM در هواپیماهای نظامی ، وسایل نقلیه و UPS از جهت کاهش وزن و  قابلیت اطمینان بالای این نوع باتری محبوب شد.
مقاومت داخلی AGM بسیار کم است ، قادر به تأمین جریانهای بالا  و عمر مفید نسبتاً طولانی را حتی در زمان چرخه عمیق نیز دارد. AGM بدون تعمیر و نگهداری است ، قابلیت اطمینان الکتریکی خوبی را فراهم می کند و از باتریهای اسید سرب سیلاب (VLA) Opel Vanted سبکتر است. در حالی که باتری های اسید سرب معمولی برای جلوگیری از تجمع سولفاتاسیون هر شش ماه یکبار به شارژ اضافی احتیاج دارند ، باتری های AGM کمتر در معرض سولفات قرار دارند و می توانند مدت زمان بیشتری در انبار بمانند تا شارژ لازم شود. باتری های AGM در دمای پایین کمتر دچار افت ولتاژ شده و خود تخلیه کمی دارد.
مزایای اصلی AGM شارژی است که تا پنج برابر سریعتر از نوع VLA و همچنین قابلیت Deep Cycle است. AGM عمق تخلیه 80 درصدی را ارائه می دهد. از طرف دیگر ، باتری غرقابی (VLA) در شرایط مشابه 50 درصد  در شرایط Deep Cycle نشان داده است . نکات منفی نسبت به باتری نوع سیلاب VLA پایینتر بودن عمر و هزینه های ساخت بالاتر است اما ارزان تر از باتری ژل است.

مشخصات و مزایای باتری Gel Lead Acid :

باتری اسید سرب ژله ای اولیه که در دهه 1950 توسط Sonnenschein (آلمان) تولید شد و نهایتاًً در دهه 1970 محبوب شد. این نوع باطری از مخلوط کردن اسید سولفوریک با یک ماده ژل کننده سیلیس تشکیل شده که الکترولیت مایع را به خمیر نیمه سفت تبدیل می کند تا تعمیر و نگهداری ژل رایگان شود. AGM که در اوایل دهه 1980 وارد بازار شد عملکرد مشابه ژل را ارائه می دهد اما هر سیستم ویژگی های کمی متفاوت را برای تأمین نیازهای منحصر به فرد بازار ارائه می دهد. باتری های ژل معمولاً در بزرگ و کوچک در یو پی اس استفاده می شوند ، در حالی که AGM بازاری با کاربردهای استارت و چرخه عمیق ایجاد کرده است. باتری های ژل و AGM بخشی از خانواده اسید سرب  (VRLA) هستند .
عمر باتری ژل بیشتر از AGM است و این بدلیل بهبود انتقال گرما به خارج از هسته باطری میباشد. (جداکننده ژل گرما را حرکت می دهد در حالی که تشک شیشه ای جاذب AGM به عنوان عایق عمل می کند.) مزیت دیگر باطری ژل منحنی عملکرد گنبدی است که به باتری اجازه می دهد تا در بیشتر عمر خود قبل از افت سریع ، در محدوده عملکرد بالا باقی بماند در حالی که در مقایسه باطری AGM به تدریج دچار افت می شود.
باطری ژل (Gel Battery) به دلیل عملکرد خوب در دمای محیط بالا شناخته شده و نسبت به باطریهای دیگر کمتر در معرض سولفات قرار دارد ، اما به شارژ و ولتاژ شناور صحیح نیاز دارد. اما در مقایسه،  باطری AGM به دلیل مقاومت داخلی کم ، در دماهای پایین با تحویل جریان بهتر ، برتر است. گفته می شود که تعداد چرخه در باطری Gel بیشتر از باطری AGM است و راز آن این است که اسید بیشتری به دلیل طراحی آن در باطری نگه داشته می شود. به دلیل مقاومت داخلی بیشتر ، از باتری های ژل برای کاربردهای جریان بالا استفاده نمی شود.یکی از رازهای ساخت باتری خوب ژل در ساخت دریچه سوپاپ یا شیر ​​است. باتری های ژله ای کوچک و اقتصادی از دریچه ای متشکل از لاستیک EPDM استفاده می کنند (EPDM مخفف ethylene propylene diene monomer). باتری های بزرگ ژل با کیفیت بالا برای استفاده در دمای بالا و پایین از طراحی شیرآلات (Valve) دقیق تری برای بهبود احتباس رطوبت استفاده می کنند.باطری Gel  باتری ترجیحی برای نصب UPS در صنعت IT است.باطری AGM هزینه کمتری دارد و همچنین از نظر قابلیت بارگذاری نسبت به ژل برتر است.